Hogyan kössük be a LED-szalagot?
Kezdőlap > Blog a LED-világításról > Útmutatók > Hogyan kössük be a LED-szalagot?
Szeretné elkezdeni a LED-szalag telepítését, de nem tudja, hogyan csinálja? Ismerkedjen meg útmutatónkat lépéseivel, amely végigvezeti Önt a teljes folyamaton a rövidítéstől, a bekötéstől a LED-szalagok vezérléséig. Ebben a cikkben nemcsak a szükséges szerszámokat és alkatrészeket mutatjuk be, hanem azt is, hogyan kell megfelelően kiválasztani és összekötni az összes alkatrészt a tökéletes eredmény érdekében.
LED-szalagok biztonságos telepítése
Velünk profiként telepítheti a LED-szalagokat, de fontos, hogy néhány elv betartása, elvégre elektromos árammal fog dolgozni. Mindjárt az elején érdemes megjegyezni, hogy csak érvényes bizonyítvánnyal rendelkező, szakképzett személy dolgozhat a 230 V-os hálózati feszültséggel.
Kép: Mire lesz szüksége a LED-szalag bekötéséhez? Forrás: LedSolution.hu
Ezért nem javasoljuk, hogy laikusok bármilyen módon manipuláljanak ezzel a feszültséggel - veszélyes lehet Önre és a berendezési tárgyaira. A LED-szalagokat, leggyakrabban 12-24 V-os feszültségre kötik, ami biztonságos feszültség, és itt rá is térhetünk a lényegre.
Mire van szüksége a LED-szalag felszereléséhez?
Mielőtt elkezdené, alaposan gondolja át, hogy mire fogja használni a LED-szalagot. Kevés vagy nagy fényt kell adnia? Fehér vagy színes legyen? Szükség van-e a dimmelésére? A szalagot egy darabból vagy több részből kell felszerelni? Vízállónak kell-e lennie?
Ha nem tudja, hogyan végezze el saját maga, olvassa el a Hogyan válasszunk LED-szalagot c. cikket vagy lépjen kapcsolatba velünk. Szakértőink szívesen adnak tanácsot a szalag és a megfelelő alkatrészek kiválasztásával kapcsolatban.
Megemlítünk néhány olyan alapvető dolgot, amelyeket soha nem szabad figyelmen kívül hagynia:
- tápegység - 230V feszültséget alakít át 12/24 V-ra
- alumínium profil diffúzorral és végzárókkal - dizájn és funkcionális elemként szolgál
- csatlakozók - ha nem fogja a szalagot forrasztani, a csatlakozók segítenek a bekötésben, a tápellátásban stb.
- kábel - hasznos lehet, ha a szalag távolabb lesz a forrástól, vagy ha a szalagokat egymáshoz csatlakoztatjuk.
- dimmer - ha a szalagot vezérelni szeretné, további alkatrészekre lesz szüksége.
Kép: Készítsen elő minden fontos alkatrészt. Forrás: LedSolution.hu
Ha úgy döntött, hogy a szalagot saját maga szereli fel, mint egy igazi barkácsmester, győződjön meg róla, hogy rendelkezik-e a megfelelő felszereléssel.
Az alábbiakban itt egy lista az alapvető szerszámokról, amelyekre szüksége lesz:
- olló - jól jön a LED-szalagok vágásakor
- villanyszerelő csavarhúzó - feszültségmérővel a legjobb, ami bizonyos esetekben hasznos lehet.
- mikro forrasztópáka - a forrasztás a legjobb módja a szalagok csatlakoztatásának és táplálásának, de ha nem tudja, hogyan kell kezelni, akkor használhat megfelelő csatlakozókat is.
Kép: Ne felejtse el előkészíteni a szerszámait. Forrás: LedSolution.hu
Előkészületek a LED-szalag felszerelése előtt
Mielőtt belevetné magát a LED-szalag telepítésébe, csomagolja ki az egyes alkatrészeket, és rakja őket egymás mellé “próbára“, ahogyan majd be szeretné kötni őket.
Gondolja át az egész telepítési folyamatot, hogy a telepítés során semmi se érje váratlanul. Ha a helyzet megengedi, próbálja meg a szalagot a telepítés előtt csatlakoztatni, hogy tesztelje az összes komponens kompatibilitását és működőképességét.
Különösen ügyeljen a feszültségre és a polaritásra. Amint a + és - vagy a 12V-os tápegységet 24V-os tápegységhez csatlakoztatja, a LED-szalag egyszerűen nem fog világítani, mi több, még néhány alkatrész is tönkre is mehet. A telepítés helyszínét is gondosan vizsgálja át, hogy semmi ne érje meglepetésként.
TIPP: Ha először köt be egy LED-szalagot, vagy bonyolultabb telepítést végez, javasoljuk, hogy rajzoljon egy diagramot papírra, de a legjobb, ha megnézeti egy tapasztaltabb személlyel. Ebben az esetben ne habozzon kapcsolatba lépni velünk, szívesen segítünk.
Csatlakozók LED-szalagokhoz
Lehet, hogy rosszul rövidítette le a LED-szalagot, és emiatt vagy más okból újra kell csatlakoztatnia. Ha nincs mikro forrasztópákája, más módon is csatlakoztathatja a szalagokat.
A megfelelő csatlakozó kiválasztásával egyszerűen csatlakoztathatja a szalagot, de táplálhatja, meghosszabbíthatja vagy hajlíthatja is. A csatlakozók a LED-szalag típusától függően eltérőek. Bizonyos csatlakozó létezik a monokróm, egy másik a színes (RGB) vagy CCT LED-szalagokhoz. Az is fontos, hogy a csatlakozót a LED-szalag szélességének megfelelően válassza ki. Egyszínű szalagok esetében ez leginkább 8 mm vagy 10 mm.
Csatlakozók a szalag bekötéséhez
Kép: Csatlakozók LED-szalagokhoz. Forrás: LedSolution.hu
Kép: Csatlakozók LED-szalagokhoz. Forrás: LedSolution.hu
Tápcsatlakozók kábellel
Kép: Tápcsatlakozó kábellel a LED-szalagokhoz. Forrás: LedSolution.hu
Csatlakozók
Kép: Csatlakozók LED-szalagokhoz. Forrás: LedSolution.hu
A csatlakozók esetében javasoljuk, hogy ellenőrizze, hogy jól passzol-e a LED-szalag tápfelületéhez. Előfordulhat, hogy a csatlakozó hosszabb használat során kissé felmelegszik, és elveszíti az érintkezést, ha nem megfelelően "kattan be". A csatlakozók szilikonba burkolt LED-szalagokkal is használhatók (LED-szalagok burkolattal), de itt a LED-szalagok tápellátó felületeit alaposan meg kell tisztítani.
Figyelem! Minden csatlakozónak van egy bizonyos áramterhelése, amelyet nem szabad túllépni (a termékleírásban vagy a paraméterekben fel van tüntetve). Ha ezt az értéket túllépi, fennáll a sérülés vagy túlmelegedés veszélye.
Tápegység (trafó)
A tápegység (népszerű nevén trafó) minden lámpatest szerves része. Biztosítja, hogy a LED-ek a megfelelő feszültséget kapják. Tehát a 230 V-ot egyenirányítani kell, és a tápegység pontosan ezt teszi. A tápegységek széles választéka létezik, amelyek elsősorban terhelés, védelem (vízállóság) és típus tekintetében különböznek egymástól. Az alábbiakban ismertetjük, hogy mire alkalmas.
Kép: Válassza ki a megfelelő tápegységet. Forrás: LedSolution.hu
A dugaszolható tápegység, más néven adapter, ideális a közvetlenül a konnektorba történő csatlakoztatáshoz. A csatlakozás biztonságos, így mindenki meg tudja csinálni. A kimeneten egy egyenáramú csatlakozó is található, amely a megfelelő ellentettjével könnyen csatlakoztatható a LED-szalaghoz.
Kép: Dugós tápegység. Forrás: LedSolution.hu
Ahogy a név is jelzi, fő jellemzőjük a vízállóság. Ezek a források azonban érintésbiztonsági szempontból is biztonságosak, ezért célszerű például ott használni őket, ahol néha portalanításra stb. van szükség.
Kép: Vízálló tápegység. Forrás: LedSolution.hu
Ebben a kategóriában többféle forrás létezik. Az ún.t ipari tápegységek például olcsók, de a por és a nedvesség könnyen beléjük juthat. Ráadásul nem biztonságos a megérintésük. Javasoljuk, hogy használjon műanyag tápegységeket fedett splitterrel.
Kép: Belső tápegység. Forrás: LedSolution.hu
Hogyan kell kiszámítani a tápegység teljesítményét
A tápegységet a LED-szalag teljesítményének megfelelően kell méretezni, hogy az ne terhelje túl a határait, ne melegedjen túl, és hosszabb legyen az élettartama. Könnyen kiszámítható:
LED szalag hossza [m] * LED-szalag teljesítménye [W/m] * 1,2 = A tápegység minimális teljesítménye [W]
Ha a LED-szalag teljes teljesítménye 100 W, a tápegységnek legalább 120 W-nak kell lennie.
LED-szalag rövidítése
A vágások megkezdése előtt pontosan mérje ki a beszerelés helyét. Ennél a „kétszer mérj, egyszer vágj“ mondás határozottan érvényes.
A LED-szalagokat viszonylag könnyen a kívánt hosszúságúra lehet rövidíteni. Mindössze egy tiszta, éles ollóra vagy vágóollóra van szüksége. A LED-szalagok típusai szerint meghatározott szegmensekre oszthatók, amelyeket rézforrasztási felületekkel jelölnek. Ezen területek közepén a LED-szalag megrövidíthető, általában ezen a ponton egy keresztirányú fekete vonal van a szalagon, gyakran olló szimbólummal.
Kép: A LED-szalagok könnyen lerövidíthetők a kívánt hosszúságra. Forrás: LedSolution.hu
A szabványos 12V-os LED szalagokat 3 diódával (2,5-5 cm), a 24V-osakat többnyire 6 diódával (5-10 cm) lehet osztani. Ha a szalagot a jelzettől eltérő helyen osztaná fel, akkor csak az egyik szegmens sérülne meg, amelyik nem világítana, de nem az egész szalag.
Kép: Rövidítse meg a LED-szalagokat a megjelölt helyeken. Forrás: LedSolution.hu
LED-szalag kábelezés
Amint a bevezetőben említettük, hacsak nem rendelkezik szakképesítéssel, határozottan javasoljuk, hogy ne manipuláljon a 230 V-os hálózati feszültséggel.
A LED-szalag bekötése nem nehéz, csak néhány alapelvet kell követni.
Feszültség
A feszültségátalakításhoz egy ún. tápegységet (korábban trafó) használnak. Ez alakítja át a hálózati feszültséget a LED-szalag üzemi feszültségére, azaz 12 V vagy 24 V-ra. A feszültséget minden egyes komponensnél meg kell tartani, azaz ugyanazt a feszültséget kell kapnunk a tápegységtől, mint amilyenre a LED-szalagnak szüksége van. Ha a LED-szalag 12 V-os, a tápegységnek 12 V-ot kell termelnie.
Polaritás
A monokróm LED-szalagnak kettő, + és - pólusa van. A polaritást minden alkatrészen fel kell tüntetni, és sehol nem lehet rövidzárlat, azaz a + érintkezőnek a - érintkezőhöz való csatlakozása. A + érintkezőt általában piros, a - érintkezőt fekete vezetékkel jelölik.
Egyszínű LED-szalag csatlakoztatása
Kép: Egyszínű LED-szalag csatlakoztatása a tápegységhez. Forrás: LedSolution.hu
Kép: Egyszínű LED-szalag csatlakoztatása a tápegységhez. Forrás: LedSolution.hu
Színes RGB-szalag csatlakoztatása
A színes RGB-szalagok esetében a „plusz“ érintkező ugyanaz, de kissé megzavarhatja a fekete vezetékkel való jelölése. Ne keresse itt a „mínuszt“, azt az R, B és G érintkezők jelölik. Mindegyik egy-egy színt képvisel, azaz a pirosat, a kéket és a zöldet. Ezek segítségével „keverik ki“ a teljes színspektrumot. A színes LED-szalagok vezérléséhez külön vezérlőre van szükség (általában egy távirányítóra, amely kommunikál a LED-szalaghoz csatlakoztatott jelvevővel).
A jelvevő és az RGB LED-szalag csatlakoztatásakor figyelje a színjelöléseket. Az alapértelmezett nem a vezetékek színe, hanem a LED-szalagon lévő jelölések és a jelvevőn lévő jelölések között lehet eltérés.
Kép: Színes RGB LED-szalag csatlakoztatása. Forrás: LedSolution.hu
TIPP: Ha a LED-szalag nem világít, amikor csatlakoztatja, ellenőrizze, hogy a tápegység kimeneti feszültsége megegyezik-e a LED-szalagéval.
TIPP: Ha 12 V esetén 5 m-nél, illetve 24 V esetén 10 m-nél hosszabb LED-szalagot kell csatlakoztatnia, feszültségesés és egyenletlen világítás fordulhat elő. A megoldás az, hogy a LED-es szalagvilágítást 5 vagy 10 m-nél nem hosszabb darabokra szegmentáljuk, vagy a szalagot mindkét végéről tápegységhez csatlakoztatjuk.
LED-szalag forrasztás
A LED-szalagok forrasztása ill. hegesztése a legjobb típusú kapcsolat, amely erős és jó érintkezést biztosít. A hegesztést nemcsak a profiknak, hanem a gyakorlottabb hobbi barkácsolóknak is ajánljuk. Ha a forrasztást kiválóan akarja megoldani, a forrasztóanyag (ón) jobb tapadása érdekében vigyen fel forrasztófolyadékot az érintkezőre. Az is ideális, ha a bekötést szilikonnal vagy zsugorfóliával fedjük le.
A forrasztás nem nehéz, és merjük állítani, hogy szinte mindenki meg tudja tanulni. A minőségi csatlakozáshoz modernebb típusú forrasztópáka szükséges, a régebbi forrasztópáka nem olyan pontos ehhez a forrasztáshoz, és fennáll a veszélye, hogy bizonyos típusú alkatrészek megsérülnek (pl. a profilban lévő dimmer).
Kép: Egyszínű és színes RGB LED szalag érintkezők. Forrás: LedSolution.hu
Az egyszínű LED-szalagok két érintkezővel rendelkeznek, ezek ugyanazok a felületek, mint a + és - csatlakozók. A színes RGB LED-szalagok 4 érintkezővel rendelkeznek. Mindegyik színhez egy van tervezve. R - piros, G - zöld, B - kék és az utolsó a + a fekete kábelhez.
Vigyen fel ónt a + és - táplemezekre. | Csatlakoztassa a + (piros) és a - (fekete) vezetéket. |
Egyszínű szalagra forrasztott vezetékek. | Forrasztott vezetékek színes RGB-szalagra forrasztva. |
Ha egy fedeles LED-szalagot szeretne forrasztani, először el kell távolítania a fedőgélt (utasítások alább). Az áramellátás után a szalagot le kell zárni a lefedettség fenntartása érdekében, általában olyan borítással, amely melegítés hatására zsugorodik.
Csúsztassa a zsugorcsövet a LED-szalag érintkezőjére. | Ahogy melegszik, úgy zsugorodik. |
A LED-szalag ragasztása
LED-csíkjaink alján kiváló minőségű 3M ragasztószalag található, ami megkönnyíti a felszerelést, és a csík nem válik le könnyen.
A körülbelül 7,2 W/m-ig terjedő LED-szalagok szinte bármilyen sima felületre felragaszthatók, míg a nagyobb teljesítményűeket alumíniumprofilra kell ragasztani, ami egyszerre játszik dizájn- és funkcionális szerepet. Az alumínium elvonja a hőt a LED-ektől, így hűtve azokat. Ez jelentősen meghosszabbítja a LED-szalag élettartamát.
A szalagnak jól kell tapadnia a felülethez. A szalag felhelyezése előtt ideális a felület zsírtalanítása is.
Kép: A LED-szalagnak jól kell tapadnia a felülethez. Forrás: LedSolution.hu
LED-szalag vezérlés
A legtöbb LED-szalag dimmelhető vagy a fényerőssége szabályozható. Erre a célra az ún. dimmereket használják. Termékkínálatunkban számtalan különböző változatot és fényerőszabályozási megoldást talál.
A dimmer a tápegység és a LED-szalag közé van beszerelve, és a feszültséget használja a fény intenzitásának szabályozására.
Az RGB, RGBW vagy CCT LED-szalagok meghajtói nagyon hasonló funkciót látnak el. Lehetőség van a fény színének vagy árnyalatának szabályozására is.
A jelvevők a kommunikáció módja szerint vannak felosztva:
- manuális - érintéssel történő vezérlés
- IR - a jelvevő és a távirányító közötti kommunikáció infravörös sugárral történik, ennél a jelvevő láthatósága szükséges.
- RF - a vevőkészülék és a távirányító közötti kommunikáció rádióhullámokon keresztül történik, a jelvevő elrejthető gipszkartonba vagy szekrénybe.
- Bluetooth - a jelvevő Bluetooth-on keresztül mobil eszközzel vezérelhető
- Zigbee - a kommunikáció a Zigbee protokollon alapul, és ezek a meghajtók különböző gyártók (Philips, Amazon, Google) SMART rendszereibe integrálhatók.
A jelvevő (vezérlő) típustól függően csatlakoztatható a szalaghoz vagy a tápegységhez, vagy a jelvevőre már felszerelt csatlakozólapon keresztül, vagy különböző csatlakozókon keresztül.
Kép: A LED-szalag csatlakoztatása a vezérlőhöz. Forrás: LedSolution.hu
FIGYELEM! Más alkatrészekhez hasonlóan a jelvevőknek is meg van a maximális terhelhetőségük, amelyet be kell tartani. Ezek az adatok a termék paramétereiben találhatók. Ha nem biztos abban, hogy a jelvevő kompatibilis-e az Ön beállításával, kérjük, lépjen kapcsolatba velünk.