Hogyan világítsuk meg az akváriumot?

Kezdőlap > Blog a LED-világításról > Útmutatók > Hogyan világítsuk meg az akváriumot?

Egyetlen akvárium sem boldogul világítás nélkül. A fény ugyanolyan létfontosságú a növények és az állatok számára, mint a víz. A régebbi fénycsövek viszont magasabb villanyszámlákkal járnak. A LED-es világítás modern, gazdaságos és biztonságos megoldás. Hogyan működik az akváriumok világítása és mi szerint válasszuk ki?

A fény fontos a növények, a halak és a többi akváriumi élőlény számára. Azonban nem csak arról van szó, hogy majd kapnak „valami“ fényt. A fény megválasztása, annak intenzitása vagy színe befolyásolja, hogy a kis vízi birodalom lakói mennyire érzik jól magukat.

Az akvárium LED-világításának paraméterei

Először is meg kell jegyezni, hogy a LED-világítás sok szempontból különbözik például a hagyományos fénycsövektől. Technológiájában különbözik, sokkal kevesebb energiát fogyaszt, és nem melegíti fel az akvárium vizét, amit az akvaristák főleg a nyári időszakban díjaznak. A hagyományos világításhoz hasonlóan a LED-izzók kiválasztásánál is számos paramétert kell szem előtt tartani.

  • A fény színhőmérséklete. Megadja, hogy a kibocsátott fény milyen színárnyalatú legyen. A fehérnek 3 árnyalata létezik, amelyek a sárga fénytől (melegfehér) a semlegesen (nappali fehér) át a hidegfehérig (éles kék árnyalatú fény) terjednek.
  • Színvisszaadási index. Ez az érték azt jelzi, hogy az emberi szem mennyire érzékeli valósághűen a színeket a kibocsátott fényben... A nappali fény értéke 100, amikor a színek a legvalóságosabbak. A LED-világítás az egyik legvalósághűbb színvisszaadással rendelkezik, amely 70-90 körüli értéket ér el.
  • Fényáram. A fényáram egy olyan érték, amely a lámpatest által kibocsátott fény intenzitását jellemzi. Minél magasabb ez az érték, annál intenzívebb a fény, illetve annál jobban ragyog. Ez az érték lumenben (lm) van megadva.

 

Mennyi fényre lesz szükség?

Most már ismeri a LED-lámpatestek alapvető paramétereit. Végezzünk el egy nagyon általános számítást arról, hogyan válasszuk ki a megfelelő teljesítményt és fényerőt az akvárium méretének megfelelően.

A növények növekedéséhez az akváriumban a beeső fény hozzávetőleges értéke 8 000lx.

Az akvárium vízfelszínének a mérete is fontos számunkra. Például egy 128 literes, 80x40x40 cm méretű akvárium vízfelszíne 0,32 m2 (hossza 0,8 m x szélessége 0,4 m = 0,32 m2).

Most megszorozzuk a vízfelszín méretét a kívánt megvilágítási szinttel, azaz 8000x0,32=2560lm. Az így kapott érték a LED-es lámpatestek teljes fényáramát jelenti, amelyet meg kell közelítenie.

Az ideális világítási összeállítás ebben az esetben tehát 3 méter 12W/m LED-fénycsövet tartalmazna ebben az arányban:

 

A fény színe fontos az akváriumban

A halak és a növények másképp érzékelik a fényt az akváriumban, ezért a fényt az ő igényeiket szem előtt tartva kell megválasztani. A tiszta, sekély vizekben élő halak körülbelül ugyanazt a fényspektrumot látják, mint az emberek. A zavaros vagy mély vizek halai csak fekete-fehérben látnak, vagy nem képesek érzékelni a vörös színt, és a tengeri zátonyhalak az ultraibolya sugárzást is érzékelik.

Az ideális választás a meleg (3200K) és hideg (6000K) fényű LED-fénycsövek kombinációja.

A növények a kéktől az infravörösig érzékelik a fényt. Ha csak ibolyaszínű fénycsővel világít, az a növényeknek nem lesz jó. A fény vörös összetevője elősegíti a klorofill képződését, amely nélkül a növények nem boldogulnak. A kék viszont elősegíti a növények megerősödését. Az ideális hullámhossz a 660 nm a vörös és 440 nm a kék színnél. Ezért fejlesztettünk ki egy speciális LED-fénycsövet az akvárium megvilágítására, amely tartalmazza ezeket a spektrumokat.

A tengeri akváriumokban élő koralloknak speciális igényeik vannak, és a világításban a fény kék komponensét kell kihangsúlyozni.

 

Kevesebb vagy több LED-es lámpa?

Hasonlóképpen a fénymennyiség igénye is eltérő. Az akváriumban lévő sötétzöld növényeknek kevesebb fényre van szükségük, mert elegendő klorofillal rendelkeznek, a világoszöld növényeknek viszont több fényre van szükségük, mert kevesebb klorofillal rendelkeznek.

A fény időtartama szintén fontos a növények megfelelő fejlődéséhez. A legtöbb akváriumi növény és állat, akár édesvízi, akár a trópusokról származó tengeri akváriumba kerül, ahol a napsütés időtartama nem változik olyan jelentősen az évszakok függvényében, mint nálunk. Ezért érdemes a fény időtartamát 12 órára állítani, amiről a programozható időzítő remekül gondoskodik.

 

Az akváriumi LED-világítás előnyei

A LED-fénycsövek energiát takarítanak meg, ami általában minden LED-es világításra igaz. Ha megadja a halaknak a szükséges napi 12 óra fényt, akkor a kifizetések közötti különbség más világításhoz képest egyértelmű lesz. Az alacsony tápfeszültség az akvarisztika szempontjából is biztonságosabb.

További előnye, hogy a LED-ek nem melegítik fel a vizet. Ami a fényszabályozást illeti, az is egyszerű egy fénytompítóval. Könnyedén beállíthatja az optimális fényviszonyokat a növények, halak és más akváriumi élőlények számára. Ha azt szeretné, hogy a növények növekedjenek, növelje a fényerősséget, vagy ne. Beállítható nappali és éjszakai (kék) fény is, amely a holdfényt szimulálja.

 

Az akváriumi LED-világítás hátrányai

A LED-világításnak is vannak hátrányai, amelyekkel számolni kell. Néhány igényesebb vízinövény kezdetben a levelek fehér bevonatával reagálhat a fényspektrum változására, de ez idővel eltűnik.

Bár a LED-fénycsövek beszerzési költsége viszonylag alacsony, a telepítésükhöz további alkatrészekre lesz szükség. Jól jönnek az elektrotechnikai alapismeretek is.

 

Mi szükséges az akvárium LED-es világításához?

A LED-fénycsövekből készült akváriumvilágítás egyre népszerűbbé válik. Az előnyei mindent felülmúlnak - ezzel a megoldással a karbantartás egyszerű, az élettartama hosszú és az energiafogyasztás alacsony lesz. A LED-es akváriumvilágítás megvalósításához a következő alkatrészekre lesz szüksége:

 

LED-fénycső

Kifejlesztettünk egy speciális, az akvárium ökoszisztémájához szánt LED-fénycsövet. Kék és vörös fényt tartalmaz, amely ideális a növények növekedéséhez és az akváriumi állatok életerejéhez. Mivel ezek a spektrumok nem bocsátanak ki sok látható fényt, javasoljuk, hogy a fénycsövet egyszínű fénycsövekkel kombinálják. Az ideális az, ha a hideg és a meleg fényt 50/50 arányban kombináljuk.

 

Alumínium profil

A LED-fénycsöveket egy alumínium profilba kell beragasztani. A profil nemcsak a külső hatásoktól védi a csövet, hanem a hőmérsékletet is elvezeti, ami kedvezően hat az élettartamára. A cső ki lesz téve a nedvességnek és esetleg az akváriumból kifröccsenő víznek, ezért javasoljuk, hogy vízálló profilt válasszon átlátszó diffúzorral, ami a legtöbb fényt átengedi. A profil könnyen ragasztható vagy konzolokkal rögzíthető.

 

Trafó és fénytompító

Mivel a LED-fénycsövek 12V-os feszültségen világítanak, a 230V-os hálózatról származó feszültséget csökkenteni kell. Erre a célra a tápegységet vagy a trafót használják. Javasoljuk, hogy válasszon vízálló tápegységet a kínálatunkból.

Ha úgy érzi, hogy szabályozni szeretné a LED-fénycsövet, egyszerűen hozzáadhat egy fénytompítót a szerelvényhez. Létezik egyszerű kézi, de van programozható is, amellyel könnyedén szimulálhatja a napfelkeltét és a naplementét az akváriumában.

 

Bízza a bekötést szakemberre

Még ha Ön biztos is az elektrotechnikai tudásában, jobb, ha az akvárium LED-világításának a bekötését szakemberre bízza. Ezt az MSZ EN 60 529 nemzeti szabvány szabályozza, amely az elektromos berendezések védelmi fokát határozza meg.

Gondosan válassza ki a világítás szükséges „védettségi fokát“. Az akvárium feletti világításnak legalább IP54-es védettségűnek kell lennie. A LED-es víz alatti világításhoz az IP68-as védettség szükséges.

 

Kérdése van az akvarisztikával kapcsolatban?

Kérjük, hogy a halakkal és az akvarisztikával kapcsolatos kérdéseket ne cégünkhöz, hanem az ezzel foglalkozó szaküzletekhez vagy szakmai fórumokhoz intézze.

 

Kép: Megfelelően megvilágított akváriumszett