Hogyan legyenek biztonságosak a fürdőszoba elektromos berendezései

Kezdőlap > Blog a LED-világításról > Útmutatók > Hogyan legyenek biztonságosak a fürdőszoba elektromos berendezései

A fürdőszobájára már rá sem tud nézni? Zavarja az összekarcolt fürdőkád, a penészes gipszkarton, a nedves falak vagy az, hogy nem látja magát rendesen, amikor a reggeli tisztálkodást végzi? Vagy minden egy rakáson van, és a régi fürdőszoba nem felel meg a jelenlegi követelményeknek? Akkor itt az ideje a felújításnak.

Hogyan készüljünk fel a fürdőszoba felújítására

A fürdőszoba egy különleges helyiség, amelynek felújítását nagyon alaposan át kell gondolnunk. Először is találja ki, hogy mit szeretne felújítani és átalakítani a fürdőszobájában, mennyi pénzre van szüksége és mennyi pénzt hajlandó befektetni, és hogy egy ideig nélkülözni tudja-e ezt a helyiséget (elküldi a gyerekeket a nagymamához néhány napra, a szomszédoknál vagy a munkahelyén alszik). A fürdőszobai elektromos vezetékek felszerelésekor vagy cseréjekor fontos, hogy fokozott figyelmet fordítson a hatályos szabványoknak megfelelő szakszerű kivitelezésre és az összes szükséges védőfelszerelés használatára. A saját maga által végezhető építési munkákhoz készítse elő a szerszámokat és a védőszemüveget, fülvédőt, védő- és szigetelő kesztyűt.

Ha már eldöntötte, gondolja át, ki fogja felújítani a fürdőszobát. Alapvetően három lehetősége van:

  • egy építőipari vállalat – tapasztalattal rendelkezik, koordinálja az egyes mesteremberek munkáját, hogy a munka késedelem nélkül haladjon, szerződést köt Önnel, garanciát vállal, és probléma esetén panaszt tehet.
  • Vagy külön mesterembereketis megfogadhat, akiknek a segítségére lehet
  • a harmadik lehetőség pedig az, hogy mindent megold egyedül, saját erőből.

 

Mit kell feltétlenül a szakértőkre bízni

Ha úgy döntött, hogy a módosításokat saját maga végzi el, és így akár a felét is megspórolhatja annak az összegnek, amelyet egy cégnek fizetett volna ki, akkor mindenképpen bízza szakemberre az elektromos vezetékeket. A lakás vezetékeit nem szabad egyedül beszerelni. Mindig jobb, ha egy villanyszerelőhöz fordul, hogy minden pontosan úgy működjön, ahogyan kell, és hogy a fürdőszobai vezetékek beszerelése a vonatkozó szabványok és az Ön abszolút biztonságának tiszteletben tartásával történjen.

Kép: Hívjon szakértőt a vezetékek beszereléséhez

 

Zónák a fürdőszobában

  • A 0. zóna a fürdőszobában közvetlenül a mosdókagyló, a fürdőkád vagy a zuhanyzó mellett található, azaz olyan helyeken, ahol a lámpatest közvetlenül érintkezik a vízzel. Általában ezeken a helyeken nincsenek lámpatestek felszerelve. Az egyetlen kivétel a masszázskádak és a zuhanykabinok. Ha mégis szeretne egy lámpatestet elhelyezni ezeken a területeken, válasszon olyat, amely korlátozott ideig ellenáll a vízbe merülésnek, a minősítése legalább IPX7-es. Ebben a zónában nem lehetnek kapcsolók vagy aljzatok.
  • Az 1. zóna a kád vagy a mosdókagyló közvetlen közelében van. Ezeken a helyeken a készülékeket csak biztonságos kis feszültségen (a váltóáram legfeljebb 12 V, az egyenáram legfeljebb 25 V lehet) szabad üzemeltetni. Egyes elektromos berendezések (lámpák, vízmelegítők stb.) telepítése már megengedett ebben a zónában. Az elektromos berendezéseknek legalább IPX4-es védettséggel kell rendelkezniük.
  • A 2. zóna a fürdőkádtól 60 cm távolságra helyezkedik el, így az 1. zóna körüli falakat és mennyezetet a padlótól számított 3 m magasságig és a vízszintes tengelyben 60 cm magasságig fedi. Lámpák, borotvák, ventilátorok, fűtőberendezések, pezsgőfürdők, elektromos kapcsolók és biztonságos kisfeszültségű konnektorok itt helyezhetők el, de az áramforrásuknak az elhelyezése a 0. - 2. zónán kívül kell legyen. Az ebben a zónában lévő lámpatesteknek legalább az IPX4-es védettségnek kell megfelelniük. Csak a 3. zónában található, 12/24 V egyenfeszültségű, állandóan beépített lámpatesteket és tápegységet ajánlott felszerelni.
  • A 3. zóna vagy a külső zóna, amely a fürdőkádtól vagy a mosdótól 2,4 m távolságban van és azon túl, biztonságos és alkalmas bármilyen lámpatest használatára.

 

Kép: Biztonsági zónák a fürdőszobában. Forrás: Ledsolution.hu webáruház

Milyen lámpákat válasszon a fürdőszobába

A közvetlen fény nagyon fontos a fürdőszobában. A fürdőszoba méretétől függetlenül célszerű legalább két fényforrást használni. Ebben a helyiségben általában nincsenek ablakok, ezért célszerű itt egy központi világítástelhelyezni. Egy nagyobb teljesítményű lámpatest vagy több LED-es spotlámpa is használható.

Egy másik fontos szempont a tükör megvilágítása, mivel a tükör előtt teszi magát rendbe, a részleteknek jól láthatóknak kell lenniük. A hölgyek sminkelnek, az urak borotválkoznak, mindenki fogat mos, ellenőrizni kell, hogy minden rendben van-e az arcával, mielőtt elmegyünk otthonról. Ezért nem jó ötlet alábecsülni a tükör megvilágításának a kiválasztását. A legjobb, ha tejüveges világítástválaszt, amelytől nem káprázik a szeme. A LED-csíkok is népszerűek, mivel számos lehetőséget kínálnak a tükör megvilágítására.

A fürdőszobai LED-lámpák kiválasztásakor más mércéket alkalmazunk, mint más helyiségek esetében. A biztonság és a minőségi alapanyagok álljanak az első helyen, mivel a nedvesség és a fröccsenő víz sérülést okozhat vagy károsíthatja a lámpát. Ezért olyan lámpákat kell választani, amelyek fröccsenő víz elleni védelemmel rendelkeznek (IP-jelölés).

Ne feledje, hogy a fényforrásokat érdemes külön-külön bekapcsolni, mivel nem mindig lesz szükség arra, hogy mindegyik világítson. A modern LED-források, akár izzók, akár szalagok, rengeteg lehetőséget kínálnak a személyre szabott fürdőszobai világítására. Ha szereti gyertyafényben élvezni a kellemes fürdőzést, értékelni fogja a tompítás vagy akár a különböző fényjelenetek beállításának a lehetőségét. Ha a világítást közvetlenül a kádból szeretné vezérelni (a 0. és 1. zónában lévő kapcsolók tilalma ellenére), akkor ezt egy vezeték nélküli vezérlővel oldhatja meg.

Kép: Szép, új és biztonságos fürdőszoba.

Milyen IP-védettséget válasszon a fürdőszoba különböző részein

Az IP-kódot az IEC 529 szabvány határozza meg, amely az MSZ EN 60529 néven fut, valamint az MSZ EN 60529, Védelmi fokozatok a burkolat szerint, amely meghatározza az elektromos berendezések burkolat szerinti védelmi fokozatait. Az IP-védettségi jelölés két számból áll, amelyek egyértelműen jelzik, hogy a lámpatestet a fürdőszoba melyik zónájába szánták. 4 zóna létezik, 0-tól 3-ig jelölve. A 0. zóna a kád vagy zuhanyzó belső teréből áll, az 1. zóna közvetlenül a kád felett helyezkedik el, és kis feszültségű, 12 V feszültségen működő lámpatesteket tartalmaz. A 2. zónába tartoznak az IP44 jelölésű lámpatestek, a legkülső 3. zónába pedig az IP21 jelölésű lámpatestek. Ha az egyik számjegy X a másik helyett, az azt jelenti, hogy az elektromos berendezés egyáltalán nincs védelem alatt.

Az olyan helyiségek világításához, ahol vízzel érintkezhet, például konyhákban vagy fürdőszobákban, leggyakrabban IP44 vagy magasabb védettségű lámpatesteket használnak. Vigyázzon azonban, ez a lefedettség nem alkalmas a fürdőszobában mindenhol, és nem mindenhol van szüksége ilyen nagy lefedettségű lámpatestekre.

0. zóna: Ha a zuhanyzóban vagy a kád közvetlen közelében világítást szeretne, válasszon legalább IPX7-es védettségű készüléket. Az elektromos vezetékek itt csak az ebben a zónában található helyhez kötött elektromos berendezések ellátásához szükséges vezetékekre korlátozódnak. Nem lehet kapcsolóeszközöket vagy tartozékokat felszerelni.

1. zóna: Ebben a zónában már lesz némi fény, az elektromos berendezéseknek legalább IPX4-es besorolásúnak kell lenniük. (A legmagasabb szint felett bármely nem eltávolítható zuhanyfej, IPX2 használható). Ahol a tisztításra szánt vízfröccsenések lehetnek, ott legalább IPX5. Az elektromos vezetékezés a 0. és 1. zónában található helyhez kötött elektromos berendezések ellátásához szükséges vezetékekre korlátozódik.

2. zóna: Az ebben a zónában lévő lámpatesteknek legalább az IPX4-es védettségnek kell megfelelniük. Csak a 3. zónában található, 12/24 V egyenfeszültségű, állandóan beépített lámpatesteket és tápegységet ajánlott felszerelni. Feltételezve, hogy a víz nem fröccsen közvetlenül a lámpatestre, az IP44-es, vagy annál magasabb védettségű lámpatestek kerülnek ide. Nem szabad kapcsolóberendezéseket, kapcsolókat vagy aljzatokat tartalmazó tartozékokat telepíteni, kivéve a SELV áramköri kapcsolókat és aljzatokat, feltéve, hogy a biztonságos feszültség forrásának a 0., 1. és 2. zónán kívül kell lennie.

3. zóna: Ez a terület már nem veszélyes, és itt elhelyezheti a kívánt lámpatestet, azaz elegendő egy IP21-es védettségű lámpatest.

Szellőzés és fűtés a fürdőszobában

A világításon kívül a fűtés és a szellőzés is fontos a fürdőszobában. A modern otthonok fürdőszobájának fűtési lehetőségei között említjük az elektromos vagy kombinált fűtőlétrákat (melegvíz + elektromos), a fűtőrudakat és az üvegeket.

Az elektromos fűtőlétrának külön aljzattal, külön védelemmel és áramvédővel kell rendelkeznie. A meghatározott időben és csak meghatározott időre történő intelligens kapcsolást egy kapcsolóórával, termosztáttal vagy mobiltelefonnal távolról vezérelhető intelligens berendezéssel lehet megoldani.

A fürdőszoba olyan hely, ahol a gőz és a nedvesség felgyülemlik, ezért szinte elengedhetetlen, hogy ebben a helyiségben is legyen ventilátor. Válassza ki a megfelelőt, mivel annak meg kell felelnie az előírt IP-besorolásnak az adott zónához, ahová telepíteni fogják (pl. IP44 az 1. zónához).

Aljzatok és kapcsolók a fürdőszobában

A fürdőszoba egy olyan helyiség, ahol a vezetékek körül minden külön szabvány szerint van beállítva. Ami a 230 V-os kapcsolókat és aljzatokat illeti, kevés kivételtől eltekintve a zónákban nem lehet vezeték, és gyakorlatilag bármi lehet a zónákon kívül. Az aljzatok és kapcsolók magasabb szintű védelme (pl. IP44) nem kötelező a fürdőszobákban, de semmiképpen sem rossz dolog. A szabványon túl bármi megengedett.

A fürdőszobai konnektorok csak a mosási területen kívül helyezhetők el, hogy a konnektor és a víz közötti biztonságos távolság megmaradjon. Ezeket a padló felett 1,2 méteren belül, a helyiség határától legalább 20 centiméterre, és a határhoz közel 1,2 méternél nagyobb magasságban kell elhelyezni.